AMBALAJ TASARIMLARI NEDEN İNSTAGRAMA UYGUN OLMALI?

Paket
  • Simplify My Packaging isim blogun yayımladığı yeni bir rapora göre, alışveriş yapanların %37’si, akıllı telefonlarıyla bir ürünün fotoğrafını çekerken %13’ü ise bir ürünle bir selfie çekiyor.
  • Van Leeuwen isimli dondurma şirketi, ambalajlarının yeniden tasarlanmasını takiben satışlarını %50 oranında artırdı. Mast Brothers çikolata mağazası ise yeni müşterilerinin %80’ini Instagram’dan çektiğini açıkladı.
  • Araştırmaya göre, tüketicilerin %38’i, ambalajından hoşlandıkları için bir ürünü satın alıyor. Instagram kullanıcılarının ise yaklaşık olarak %75’i, bir Instagram paylaşımı gördükten sonra (internet sitesini ziyaret etmek gibi) bir aksiyon alıyor.
  • Bunların yanı sıra tüketicilerin %28’i ise ambalaj tutarlılığı olmadığı için marka değiştirdiğini söylüyor.

Özellikle Instagram ile iyice yükselen hemen hemen her şeyin fotoğrafını çekme ve sosyal medyada paylaşma trendi, paketlenmiş tüketim ürünleri üreten şirketler için ambalaj tasarımına her zamankinden daha fazla önem verme gereksinimini ortaya çıkardıSimplify My Packaging isimli blogun yayımladığı yeni bir rapor, tüketicilerin hem işlevsel hem de duygusal olarak yiyecek ve içecek ambalajlarında ne istediklerini ortaya koyuyor. Araştırma, aynı zamanda nelerin ürünlerin iade edilmesine yol açtığına ve ambalajın, tüketicilerin online satın alma deneyimlerine ve daha fazlası ile bağlantı kurmalarına nasıl yardımcı olduğuna ışık tutuyor.

Simplify My Packaging’in yayımladığı rapora göre, alışveriş yapanların üçte birinden fazlası (%37), akıllı telefonlarıyla bir ürünün fotoğrafını çekerken %13’ü ise bir ürünle bir selfie çekiyor. Ayrıca araştırma, ambalajın dijital davranışları nasıl etkilediğine de odaklanıyor. Örneğin alışveriş yapanların %16’sı, bir artırılmış gerçeklik uygulamasıyla ambalajları kullanıyor.

Food Dive’ın bu konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde paylaştığı yazıya göre, bazı markalar, ambalaj ve tasarımın öneminin kanıtı olabilir. Örneğin Van Leeuwen isimli dondurma şirketi, ambalajlarının yeniden tasarlanmasını takiben satışlarını %50 oranında artırdıMast Brothers çikolata mağazası ise yeni müşterilerinin %80’ini Instagram’dan çektiğini açıkladı.

Araştırmaya göre, tüketicilerin %38’i, ambalajından hoşlandıkları için bir ürünü satın alıyorInstagram kullanıcılarının yaklaşık olarak %75’i, bir Instagram paylaşımı gördükten sonra (internet sitesini ziyaret etmek gibi) bir aksiyon alıyor. Sonuç olarak Instagram’ın devam eden büyümesiyle birlikte, görsel olarak çekici ambalajlar, bir markanın pazarlama stratejisine kolay bir şekilde katkıda bulunabilir.

Bunların yanı sıra, tüketiciler aynı zamanda fonksiyonel ambalajları da severler ve özellikle beslenme bilgileri ve ürünlerin arkasındaki hikayelerle ilgilenirler. Bununla birlikte şirketler, bu mesajı iletmek için sınırlı araçlara sahipler. Bu yüzden QR kodlar ve artırılmış gerçeklik uygulamaları bu talebi karşılamaya yardımcı oluyor. Çalışmanın da belirttiği gibi, pek çok tüketici, -mağazalarda hesap ödemekten kalori takibine ve selfie çekmeye kadar- daha fazla değer elde etmek için telefonlarını nasıl kullanabileceklerini merak ediyor. Bu da tüketici ile ürün arasında, dijitalden önce muhtemelen var olmamış, kişisel bir ilişki olduğu anlamına geliyor.

Buna göre perakendeciler, pazarlama anlatımını kontrol etmeye yardımcı olmak için tüketicilerin ürünleriyle fiziksel ve dijital kanallar arasında -mağaza içi QR kodlar ve online olarak tutarlı tasarımlar aracılığıyla- nasıl geçiş yapabileceklerini anlamalıdırlar. Estetiğin ve işlevselliğin yanı sıra, ambalajın hem online’da hem de mağazada tutarlı kalması kritik öneme sahiptir. Zira tüketicilerin %28’i, ambalaj tutarlılığı olmadığı için marka değiştirdiğini söylüyor. Bununla birlikte online bir ürün doğru görünmüyorsa, tüketicilerin %25’i bu ürünü iade ediyor.

Bu yüzden perakendeciler, e-ticaret kanallarını yalnızca fiziksel mağaza raflarında nelerin mevcut olduğunu gösterecek şekilde uyarlamalıdır. Ayrıca ambalaj, ilk izlenim açısından kritik bir rol oynadığı için artık ambalajların her an fotoğraf çekimine hazır olacak bir şekilde tasarlanmaları da paketlenmiş tüketim ürünleri üreten şirketlere büyük avantaj sağlayacaktır.

Kaynak: www.pazarlamasyon.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir