Bilgiye ulaşma kaynağı tamamen değişiyor. Bugün haber kanalları henüz kurulmadan sosyal medya hesaplarının aktif olduğunu görüyoruz. Statista’nın verilerine göre 2008’de dünya nüfusunun yüzde 24’ü sosyal medya kullanırken bugün bu oran yüzde 81 ve büyümeye devam ediyor.

1. Sosyal medya iş ilanlarınızı gözden geçirin

2018’de yeni bir iş kuracaksanız eski iş tanımlarıyla pek uğraşmayın. Deneyimli bir ajans ile çalışın ve bir haber oluşturur gibi iş ilanı oluşturun. Daha çok ilgi çekecektir.

2. Sahte içeriklere ve yanlış bilgilendirmelere yönelik eğitim alın

Sahte fotoğraf veya hayali haber hikayelerini tweet atmak gibi korkunç hataları yapmanın zamanı geçti. Bot hesaplar ve troll amaçlı girilen sahte içeriklerden korunmak 2018’de önceliğiniz olmalı.

3. Her linki paylaşmayın

Yapılan araştırmalar, basın masasında sosyal medyanın en yaygın işinin “gönderilere bağlantı ekleme” olduğunu gösteriyor. Aynı bağlantıları tekrar tekrar yayınlamak için harcadığınız süreyi yeniden değerlendirin. Gelişmiş sosyal medya ekipleri tarafından ortak bir strateji günde yalnızca bir ila üç sağlam haber seçmektir. İlgi çekici olduğu sürece bir hikaye, onlarca haber linkinden daha fazla trafik çeker.

4. Veri yoluyla topluluğunuzu tanıyın

Takipçilerinizin kimin olduğunu tam anlamıyla biliyor musunuz? Demografik özellikleri bilmek, sosyal stratejinizi belirlemenin ilk adımıdır.

5. Kişisel olarak kitlenizle tanışın

Aralık ayı, gelecek senenin etkinlik planlamasını yapmak için iyi bir zaman. “Happy hour”, “sahte haber” atölyesi, imza günü gibi küçük etkinlikler dahi hedef kitlenizle etkileşime girmek ve potansiyel kitlenizi büyütmek için güzel fırsatlar…

6. Gerçeklere direnen kitleyle nasıl başa çıkılacağını öğrenin

Yanlış bilgileri nasıl tanımlayacağınızı ve işaretleyeceğinizi öğrenmek yeterli değil. Bir sonraki adım insanların sahte haberleri neden ve nasıl yaymakta olduklarını bilmek gerekiyor. İletişim fakültesinde öğrenmediğiniz bazı psikoloji dersleri alabilirsiniz. Ancak elde edeceğiniz sonuç uzun vadede sizi ileriye taşıyacak.

7. Sayfa görüntülemelerinin ötesine geçen bir strateji ve hedef oluşturun

İlk olarak, sosyal medya ekibinizin stratejik bir planı olup olmadığını veya sosyal medyanın markanızın 2018 ve sonrası için genel planlamasına dahil edilip edilmediğini öğrenin. Beğeni, takipçi ve sayfa görüntüleme derlemesine odaklanmak yerine, daha sadık ve etkileşimli bir kitle oluşturmayı düşünün.

8. Sosyal medya ekibiniz tarafından oluşturulan spesifik sosyal içerikler girin

Forbes’un sosyal medyayı ön plana çıkaran stratejisi, özellikle sosyal medya kitleleri için yaratılmış spesifik içeriğin güzel bir örneğini sunuyor. Forbes ekibi sadece içerik oluşturmuyor, ilgi çekici konuları sosyal platformlarda belirliyor ve haber odasına yönlendiriyor.

9. Her büyük projeye sosyal medya çalışanlarını dahil edin

Unutmayın, onlar her işin bir parçası.

Kaynak: www.marketingturkiye.com.tr