IAB’nin 18 ülkede gerçekleştirdiği ‘Always On – A Global Perspective of Mobile Consumer Experience araştırmasına  göre, dünya üzerindeki akıllı telefon kullanıcılarının neredeyse 3’te 2’si (%63), telefonlarını her yarım saatte bir; 5’te 1’inden fazlası da (%22) her 5 dakikada bir kullanıyor. Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika’dan ankete katılanların birçoğu, günde en az bir kere mobil internet (%88) ya da mobil aplikasyon (%84) üzerinden internete erişim sağlıyor.

Araştırma, hem mobil internetteki hem de mobil aplikasyonlardaki farkındalık oranının oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Akıllı telefon kullanıcılarının çoğu, mobil reklamları gördükten sonra birkaç gün içinde hatırlıyor (mobil internette %90, mobil aplikasyonda %86). Üstelik kullanıcıların yarısından fazlası, mobilde gördükleri reklamla ilgili aksiyon alıyor. Söz konusu davranış, mobil internette %45, mobil aplikasyonlarda %47 oranında sergileniyor. Global rakamlar, bölgesel ve ülkesel kırılımlar bazında da tutarlı bir grafik çiziyor.

Tüketicilerin %46’sı, mobil cihazlarda gördüğü reklamlarla etkileşime geçiyor. %13’lük kesim, gördüğü reklamları hatırlarken %9 ise reklamı yapılan markanın internet sitesini ziyaret ediyor.

Akilli-Telefon

Akıllı telefon kullanıcıları, geçtiğimiz yıl mobil cihazlardaki reklam yükleme hızında ve yaratıcılıkta gelişme görüldüğünü belirtirken Brezilya, Rusya ve Güney Amerika’daki kullanıcılar, mobil reklam deneyimlerinde ilerleme kaydettiklerini söylüyor.  Reklamların artan sayısı ile ilgili genellikle benzer sıkıntılar dile getirilse de Brezilya ve Fransa’daki akıllı telefon kullanıcıları, mobil reklamlara daha ılımlı yaklaşıyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre kullanıcılar, mobil internet ya da mobil aplikasyonları farklı aktiviteler için tercih ediyor. Mobil internet, işlevsellik ve ihtiyaca yönelik kullanılırken mobil aplikasyonlar, daha çok eğlence ve sosyal aktiviteler için ilgi görüyor. Örneğin, bir ürün ya da hizmet alınması veya rezervasyon yapılması, çoğunlukla mobil internet fonksiyonları kapsamına giriyor. Mobil internet ortamı ayrıca; eğitim, iş, seyahat, anlık etkinlikler ve diğer konular ile bilgi edinmek (%76) amacıyla da tercih ediliyor. Öbür yandan mobil aplikasyonlar; video (%57), film (%57), müzik (%73) ve oyun (%83) gibi eğlendirici içerikleri tüketmek ve e-posta, mesajlaşma, sosyal paylaşım, sesli ve görüntülü aramalar gibi iletişim faaliyetleri için kullanılıyor.

Türkiye’de Bir Mobil İnternet Kullanıcısı, Günde Ortalama 5 Mobil Siteye Giriyor

Araştırmaya katılan 18 ülke arasında Türkiye de yer alıyor. Anket kapsamında sorulan sorulara verilen cevaplar karşılaştırıldığında, Türkiye ile diğer ülke ortalamaları paralellik gösteriyor. Avrupa genelinde, mobil cihazlar üzerinde görülen reklamlarla etkileşim ortalaması %46 iken, bu oran Türkiye’de %38. Dünyada mobil internet reklamlarının yüklenme hızının ortalama %21, mobil aplikasyonların ise %20 arttığı görülürken Türkiye’de bu rakamların mobil internette %26, mobil aplikasyonlarda ise %22 olduğu görülüyor. Tüketicilerin dünyada mobil reklamlarla karşılaşma ortalamasının mobil internette %50, mobil aplikasyonlarda %51 arttığı; Türkiye’de ise sırasıyla %64 ve  %56 arttığı görülüyor.

Türkiye’de bir kişi, bir günde ortalama 5,57 mobil site ziyaret ederken 4,74 mobil aplikasyon kullanıyor. Bu oranlar, dünyada mobil siteler için 5,82, aplikasyonlar içinse 5,85.

Kaynak : www.pazarlamasyon.com