Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde, Creative Data, Innovation, Cyber, Direct ve Mobile kategorilerinin kazananları belli oldu.

Creative Data kategorisi için yapılan 690 başvurudan 5’i Altın, 11’i Gümüş ve 21’i Bronz olmak üzere 38 Aslan’la ödüllendirildi. Grand Prix, Whirlpool için yapılan “Care Counts” işiyle DigitasLBi’nin oldu. Care Counts programında, Amerika’da temiz kıyafetleri olmadığı için okula gidemeyen binlerce çocuk olduğu bilgisinden yola çıkarak okullara çamaşır ve kurutma makinesi bağışlanıyor. Jüri Başkanı Eric Salama bu kampanya için “Markanın hikaye anlatıcılığından hikaye yapmaya dönüştüğünün örneği” yorumunda bulundu. Campaign Türkiye’nin haberine göre kazananlar şu şekilde:

 

Creative Data Kategorisi

 Whirlpool / DigitasLBi (Care Counts)

 

Cyber Kategorisi

Cyber kategorisinde 2.893 başvurudan 19’u Altın, 33’ü Gümüş ve 55’i Bronz olmak üzere 110 Aslan ödüllendirildi. Teknolojinin fikirleri ileriye götürdüğü işlerin ödüllendirildiği bu kategoride üç Grand Prix verildi. Health & Wellness Grand Prix’sini de alan “Meet Graham” işiyle Clemenger BBDO Melbourne, “Baltic Sea Project” işiyle RBK Communication ve “Did you Mean Mailchimp?” işiyle Droga5 büyük ödülü paylaştılar.

Transport Accident Commission Victoria / Clemenger BBDO Melbourne (Meet Graham)

 

The Bank of Åland / RBK Communication (Baltic Sea Project)

 

Mailchimp / Droga5 (Did you mean Mailchimp?)

 

Direct Kategorisi

Direct kategorisinde 2.719 başvurudan 13’ü Altın, 21’i Gümüş ve 41’i Bronz olmak üzere 76 Aslan ödüllendirildi. Burger King için yapılan “Google Home of the Whopper” işiyle David Miami Grand Prix’nin sahibi oldu.

Burger King / David Miami (Google Home of the Whopper)

 

Innovation Kategorisi

Innovation kategorisinde 298 başvurudan 2’si Altın, 4’ü Gümüş ve 5’i Bronz olmak üzere 12 Aslan ödüllendirildi. Grand Prix, IM Swedish Development Partner için Åkestam Holst ve Great Works tarafından hazırlanan ve silah üretimini ve kaçakçılığı durdurma amacı taşıyan “The Humanium Metal Initiative” işine gitti.

IM Swedish Development Partner / Åkestam Holst, Stockholm / Great Works, Stockholm  (The Humanium Metal Initiative)

 

Mobile Kategorisi

Mobile kategorisinde 1.297 başvurudan 8’i Altın, 24’ü Gümüş ve 35’i Bronz olmak üzere 68 Aslan ödüllendirildi. Grand Prix,  Dentsu Y&R Tokyo tarafından Recruit Lifestyle Co. Ltd. için hazırlanan çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin spem kalitelerini gösteren mobil uygulama Seem’i tanıtan “The Family Way” kampanyasının oldu.

Recruit Lifestyle Co., Ltd. / Dentsu Y&R (The Family Way)

Kaynak: www.cnnturk.com