Facebook, popüler mesajlaşma uygulaması Messenger’a SMS mesajlarını da entegre etti. Kullanıcılar artık SMS gönderip alabilecekler.

Sosyal medya devi Facebook, SMS teknolojisini anında mesajlaşma uygulaması Messenger’a entegre etti. Android kullanıcıları artık Messenger uygulaması üzerinden, SMS alt yapısını kullanarak mesaj gönderip alabilecekler.

Yeni yöntem, sadece metin gönderimi ile sınırlı değil. Kullanıcılar Messenger üzerinden SMS vasıtasıyla sticker, emoji hatta ses dosyası gönderebiliyorlar. Bu yöntemin özellikle internet bağlantısında sorunların yaşandığı bölgelerde, Messenger kullanıcılarının kontak listesiyle iletişim halinde kalabilmesi için bir “acil durum” olarak kullanılacağı düşünülüyor zira SMS üzerinden mesaj atıp alırken, GSM şirketinin SMS tarifesi geçerli oluyor. Eğer kullanıcı sınırsız SMS hakkına sahip değilse, tarife limiti aşan her SMS için ücret ödemek zorunda kalabilecek. Elbette, gönderilen görsel ve ses dosyalarının boyutlarına göre, mesajların birden fazla SMS olarak hesaplandığını da unutmamak gerekiyor.

facebook sms

Android kullanıcılarının Messenger’ın SMS özelliğini kullanabilmesi için telefon ayarlarından, üçüncü parti SMS uygulamalarına izin vermesi gerekiyor.

Facebook, SMS ile gönderilen mesajları kendi sunucularında tutmadığının da altını çiziyor. Messenger kullanıcıları ise uygulama içinde SMS yazışmalarını pembe renkli olarak görecek. Böylece SMS tarifelerini yanlışlıkla aşmalarının önüne geçilecek.

Kaynak: https://www.techinside.com