Facebook, bir süredir intihar etme eğilimindeki gençlerin intihar videolarını yayınladığı bir platforma dönüştü. Türkiye’den de genç insanların intiharlarına sahne olan Facebook, şimdi yapay zeka yardımıyla bu intihar videolarını, şikayet edilmeden tespit edebilmeyi amaçlıyor.

Yapay zeka intihar girişimlerini tespit edecek

Sosyal medya servisinin geliştireceği yapay zeka, intihar şüphesi uyandıran videoları tespit ettikten sonra devreye editörler girecek ve videonun gerçekten bir intihar videosu olduğunu teyit ettikten sonra, kişinin arkadaşlarına, yerel güvenlik ve ilk yardım ekiplerine bilgi verilecek ve intihar eden kişinin bilgileri aktarılacak.

Sosyal medya devi ayrıca, kullanıcıların paylaşımlarında aşırı depresif ve intihar eğilimi içeren detaylar tespit ederse, aynı dili konuşan bir editörin kişiye ulaşarak durumunu sorması ve intihardan vazgeçirmeye çalışmasını da sağlayacak. Bu amaçla, olaylara müdahale edecek moderatörlere piskolojik eğitim de verilecek. Moderatörler kazandıkları bu zaman sürecinde, kullanıcının arkadaşlarına, ailesine ve acil yardım ekiplerine de ulaşmaya çalışacak.

Kaynak: www.techinside.com