Bir süre önce Google’ın çıtlattığı “Project Ara” isimli, moto-centric yani modüler akıllı telefon platformu duyurulmuştu.

Cihaz temelde akıllı telefon özelliklerine sahip olsa da 6 modüler alanı sayesinde çerçevesi bir telefondan tamamen ayrılıyor. Yerleştirilen hangi modül olursa olsun çok kısa bir sürede telefon bu şekilde çalışıyor. Demo cihazı tanıtan Google’ın teknik ekip başı olan Rafa Camargo sisteme kamera modülü ekleyerek neredeyse anında seyircilerin fotoğrafını çekiyor. Modülü çıkartmak istediğinizde ise cihaza sesli komut (“Okay Google, eject the camera” gibi) vermeniz yeterli.

sosyamedya.com_google_ara1

Hoparlör ve kamera gibi basit modüllerle başlaması hedeflenen ürün, Samsung, Sony Pictures Home Entertainment, Panasonic, Toshiba ve E Ink. gibi muhteşem işbirlikçileriyle birlikte standart akıllı telefon özelliklerinin çok üstünde olduğunu gösteriyor. Ara’nın yazılımcı versiyonu bu sene sonuna doğru telefon ve birkaç modül ile birlikte dağıtıma başlayacak.

sosyamedya.com_google_ara6 sosyamedya.com_google_ara5 sosyamedya.com_google_ara4 sosyamedya.com_google_ara3sosyamedya.com_google_ara

Kaynak: http://elmaaltshift.com/