Dijital pazarlamada Influencer etkisi önemini yitirmeye başlıyor. Sosyal medya, blog ve vlog yoluyla önemli kitleleri etkisi altında bırakan kişi veya kişi grupları, dijital pazarlamada önemli bir yere sahip olsa da, tüketici tarafındaki güven oranının azalmaya başladığı ortaya çıktı.

Blog ve sosyal medya üzerinden ciddi takipçi kitlesi ile pazarlama konusundaki direkt etkileşim kanallarından olan Influencer’ların tüketiciler arasındaki güven oranında düşüş yaşandığı ortaya çıktı.

influencer-768x328

Kanada merkezli Environics Communications, yaptığı bir anket ile ürün, servis ve markalara olan güvenilirlik oranını ölçümledi. Ortaya çıkan sonuçlar ise ilginç. Ortaya çıkan sonuçlara göre, bir ürünü gerçek olarak test edip deneyimleyebilmek en güvenilir yol olarak dikkat çekiyor. Word of mouth tavsiye yöntemi ise ikinci sırada yer alıyor.

influencer-anket

Anket sonuçlarına göre en az güven veren pazarlama yöntemleri ise dijital reklamlar, marka ve şirketlerin sosyal medya paylaşımları. Buna ek olarak Influencer kategorisi altında yer alan kişi veya kişilerin paylaşımları oldu. Bu anketin bir diğer kriteri de geçen yıl ile kıyaslaması oldu. Blogger etkisi geçen yıla göre önemini yitirmiş durumda.

Kaynak:www.techinside.com