Facebook’un kanatları altında büyüyen Instagram, dünya çapında yarım milyar kullanıcı sayısına ulaştı.

Fotoğraf paylaşım platformu Instagram’ın aylık aktif kullanıcı sayısı yarım milyara ulaştı. Facebook’un patronu Zuckerberg’ün Facebook üzerindeki bir post ile duyurduğu gelişmeye göre, günlük aktif kullanıcı sayısı ise 300 milyona yükselmiş durumda.

Zuckerberg’ün 2012 Şubat ayında 1 milyar dolara satın alıp Facebook renklerine kattığı fotoğraf paylaşım servisi, filtreler sayesinde fotoğraflara pratik şekilde profesyonel görünüm kazandırmasıyla bir anda büyük ilgi toplamış ve iOS üzerindeki bir uygulama olarak hızla popüler olmuştu.

Instagram 2

Facebook’un yayınladığı rapora göre fotoğraf paylaşım ağında her gün 95 milyon fotoğraf ve video yayına giriyor. Bu sırada, fotoğraf paylaşım servisinin en büyük rakibi olarak adı geçen Snapchat’in ise günlük 100 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Snapchat ise, Instagram’ın aksine, Zuckerberg’ün 3 milyar dolarlık satın alma teklifini geri çevirmiş olmasıyla anılıyor.

500 milyon kullanıcı sayısına ulaşan fotoğraf paylaşım servisi şimdilik, Facebook konusundaki rahatsızlıklar ortadan kalkmış görünüyor. Zuckerberg’ün servisi satın almasıyla beraber, popüler Instagram kullanıcıları fotoğraflarını yayından kaldırarak, Facebook’un onların fotoğrafları üzerinden para kazanmasına tepki göstermişlerdi. Ancak bu protesto çok uzun soluklu olamadı ve dünya çapında yarım milyar kullanıcı şu anda fotoğraf paylaşım uygulamasının cazibesine kapılmış görünüyor.

Kaynak: https://www.techinside.com