Kız ve erkek çocuklarının dijital dünyadaki farklılıkları ve ebeveynlerin göstermesi gereken davranış şekillerini bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Kız çocukları akıllı telefon kullanmayı severken erkek çocukları bilgisayar ve oyun konsollarını tercih ediyor. Erkek çocukları bilgisayar oyunlarına bağımlı olmaya daha meyilliler. Günlük internet aktiviteleri arasında bilgisayar oyunları kız çocuklarında daha fazla bulunuyor. Kız çocukları ise sosyal mecra ve hızlı mesaj uygulamaları aracılığıyla iletişim kurmayı daha çok tercih ediyorlar. En sevdikleri iletişim aracı sorulduğunda kız çocukları, akıllı telefonları ne kadar sevdiklerini düşünürsek sürpriz olmayacak bir şekilde, telefon konuşmaları ve mesajlar cevabını daha çok veriyorlar.
Muhtemelen sosyallikleri sebebiyle kız çocukları bilgi kaynağı olarak aile bireyleri ve arkadaşları seçerken erkek çocukları haberler için internete daha çok başvuruyor. Kız çocuklarına nazaran erkek çocukları interneti nasıl kullanmaları ve internette kendilerini nasıl korumaları gerektiğini bildiklerini düşünmeye daha yatkınlar.
Aynı zamanda ankete göre, erkek çocukları kız çocuklarından daha az çekingen. Sosyal ağ sitelerinde çok fazla kişisel bilgi paylaşıp kendilerini olduklarından daha yaşlı gösteriyorlar. Ayrıca cihazlarındaki ebeveyn kontrollerini aşmaya ve internette yaptıklarını ailelerinden saklamaya çalışıyorlar. Kendi itiraflarına göre de hakikaten saklayacak şeyleri var; erkek çocukları çocuklar için uygun olmayan içerik sitelerine kız çocuklardan daha fazla giriyorlar.
Kaspersky Lab Tüketici Faaliyetleri Yöneticisi Andrei Michola: “Araştırma gösteriyor ki erkek çocuk ebeveynleri çocuklarının internette neler yaptıklarıyla yakından ilgilenmeliler. Ele avuca sığmaz çocuklarını, çocuklar için üretilmemiş oyunlar gibi istenmeyen ve tehlikeli bilgilerden koruyabilmek için aşılamaz aile kontrol ürünleri kullanmalılar ve bu ürünler güncel olmalı. Aynı zamanda kız çocuğu ebeveynleri de çocuklarının internette kimlerle konuştuğuna daha fazla dikkat etmeliler. Sosyal ağlar ve mesaj uygulamaları çocukların özgüvenlerine zarar verebilecek amaçlar taşıyan şüpheli kişiler tarafından sıklıkla kullanılıyor,” yorumlarında bulundu.

Kaynak: http://www.marketingturkiye.com.tr/