Favori markanızın logosunu hatırlıyor musunuz? Peki içindeki gizli anlamları… Aşağıdaki logolara dikkatli bakın. Çoğunlukla markaların yapı taşını oluşturan fikirlerin gizlendiği logoları sizler için derledik…

FedEx

fedex

 

FedEx hızlı ve doğru taşımacılığı ilke edinmiş bir marka olduğunu iddia eder. Logosunda E ile X harfinin arasındaki ok işareti de tam olarak bunu simgeliyor.

Amazon

amazon

Amazon’un logosundaki ayrıntı A ile Z harfine çizilen bir ok ile mevcut. Bu da Amazon’da a’dan z’ye her türlü ürünün bulunacağını ifade ediyor. Ayrıca okun gülümsemesi de müşteri memnuniyetini ifade ediyor.

Pinterest

pinterest

P harfindeki ataş kullanıcıların beğendiği şeyleri “pin”lemesine yarayan site özelliğini gösteriyor.

Gillette

gille1tte

Ünlü tıraş bıçağı üreticisinin logosunun ardındaki anlam ilk bakışta göze çarpmıyor. Ancak dikkatli bakarsanız, G ile İ harfinin nasıl jilet gibi kesildiğini görürsünüz.

Sony Vaio

vaio

Tamamı teknolojiyi anımsatmak üzere tasarlanan logoda Vaio’nun ilk iki harfi analog sinyaline benzerken son iki harfi de bilgisayarların ikili kodunu hatırlatır.

Tour de France

tourdefrance

Ünlü bisiklet etabının logosundaki sarı daire yalnızca güneşi simgelemiyor, aynı zamanda “tour” yazısıyla bütünleşerek R harfinin bindiği bir bisikleti oluşturuyor.

Toblerone

TBL

Ünlü çikolata markasının menşei İsviçre ülkesinin ayılarıyla ünlü Bern şehri. Dağın üzerine çıkmış ayıyı görebildiniz mi?

LG

lg

Elektronik devinin logosundaki L ve G harflerinin gülen yüz oluşturduğunu bir bakışta herkes görebilir. Ancak bazıları Pacman benzerliği de kuruyor.

Continental

continentla

Continental’in minimalist logo tasarımı C ile O harflerinin lastik oluşturmasını engelleyememiş.

Kölner Zoo

kolner

Köln Hayvanat Bahçesi’nin logosunda dört hayvan simgesi yer alıyor. Bakalım hepsini bulabilecek misiniz?

Formula 1

f1

Tasarım okullarında çok sık case study olarak gösterilen bu logo negatif-pozitif karşıtlığı ile oluşturulmuş.

Unilever

uni

Logoyu oluşturan U harfi içinde farklı simgeler barındırıyor. Fakat her simgenin belirli bir anlamı var. Örneğin geri dönüşüm kutusu sürdürülebilirliği simgelerken dudak simgesi güzelliği betimliyor.

BMW

bmw

Alman otomotiv devinin havacılık geçmişi var. Bu nedenle logosu tarihiyle bağlantılı. Beyaz bölüm iticileri simgelerken mavi bölüm gökyüzünü simgeliyor.

NBC

nbc

Amerikan televizyon kanalı NBC’nin logosunda rengarek bir tavus kuşu gizli. Bu simge kanalın program çeşitliliğinden gurur duyduğunu ifade ediyor.

Beats

beats

Yakın zamanda Apple tarafından satın alınan Beats’in logosu sadece B harfini değil, aynı zamanda kulaklıkları takan birinin görünüşünü de anımsatıyor.

Carrefour

CARFUR

Fransızcada “kavşak” anlamına gelen Carrefour’un iki yöne doğru giden okunun olması adıyla anlamlı olduğunu gösteriyor. Ayrıca yine pozitif-negatif karşıtlığından oluşturulan C simgesi de dikkatli gözlerden kaçmıyor.

Coca Cola

coca cola

Hayır, şehir efsanelerinden bahsetmeyeceğiz. Coca Cola’daki gizli anlam tamamen tesadüfen ortaya çıktı. O ile L harfleri arasında negatif tarafta Danimarka bayrağı görülüyor. Coca Cola ayrıca bunu Danimarka’da reklam aracı olarak kullandı.

Göremediniz mi? Bir de böyle bakın…

danimarka

Kaynak: www.marketingturkiye.com.tr