Geçtiğimiz salı günü Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, bugüne kadarki en büyük roketi olan Falcon Heavy’yi 2018 model bir Tesla Roadster ile birlikte uzaya fırlattı. Aslında bu fırlatmanın amacı, şirketin uzaya kargo taşıyabileceğini göstermekti. Ancak bunun için neden bir Tesla Roadster kullanıldı?

Tabi ki, rokete yük olarak bir Tesla Roadster’ın yerleştirilmiş olması tamamen planlanarak yapılmış bir hamleydi. Elon Musk bu durumla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bir Roadster kullandıklarını, çünkü bunun geleneksel test yüklerinden daha az sıkıcı olacağını söylese de, büyük ihtimalle bu kararın arkasında çok daha önemli bir sebep yatıyordu.

Business Insider’ın yaptığı habere göre Falcon Heavy’nin fırlatılmasından aylar önce Elon Musk ve SpaceX, otomobilin, insan tutkusunun ve teknolojik ilerlemenin sembolleri olduğunu ima etmek için dikkatli bir şekilde düzenlenmiş Tesla Roadster fotoğrafları yayınlamışlardı. Bu fotoğraflar, Falcon Heavy’nin fırlatılması olayında medyanın daha fazla ilgisini çekti. Öyle ki, normalde Falcon Heavy’nin fırlatılmasıyla ilgilenmeyecek, otomotiv alanında yayınlar yapan medya kuruluşları bile gözünü bu olaya çevirdi.

tesla-uzay-3

Falcon Heavy’nin fırlatılması sırasında SpaceX’in yaptığı canlı yayını izleyenler, Tesla Roadster, Mars’a doğru süzülürken arka planda dünyanın nefes kesen görüntülerine şahit oldular. Her ne kadar Tesla, yeni araçlarının ilk çıkışında önemli üretim gecikmeleri yaşasa da, bu canlı yayın insanlara otomotiv endüstrisindeki değişimde Tesla’nın önemli rolünü bir kez daha hatırlattı.

Bununla birlikte Tesla, elektrikli araçların seri üretiminde ve Waymo’nunki gibi diğer sürücüsüz araç teknolojileriyle rekabet etmede büyük otomotiv üreticilerinin biraz gerisinde kalsa da, Tesla’dan başka bir otomotiv şirketinin yapmasının çok zor olduğu bu büyük gösteri, bu şirketin sahip olduğu vizyonu gözler önüne serdi. Kısacası Tesla’nın bu şekilde, belki de para harcayarak yapmasının bile mümkün olmadığı şahane bir reklam kampanyası yürüttüğünü söyleyebiliriz.