Facebook deneyiminizi çok daha eğlenceli ve mükemmel hale getirecek 15 ipucunu derledik. Bu ipuçlarını uygulayarak sizler de Facebook’ta daha iyi bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Haber kaynağınız kontrolden çıkmış olabilir

Facebook’un haber kaynağı algoritması kafanızı bozabilir. Gereksiz siyasi paylaşımlar, yaşlı akrabalarınızın komik videoları, silersem ayıp olur dediğiniz atarlı ilkokul arkadaşları… Bunları haber kaynağınızda görmek sizi germesin. Buradaki ipuçlarıyla haber kaynaklarımızı çiçek gibi yapacağız.

Ekran Resmi 2016-05-19 16.26.05

1. Sinir bozucu arkadaşları takip etmeyi bırakın

Bu özelliği bilmiyor olabilirsiniz. Dünyanın en mükemmel, en harika Facebook özelliği. Özellikle bizim gibi duygusal toplumlarda Facebook’ta ‘arkadaş silmenin’ ilişki bitirdiği, arkadaşlık bitirdiği ve hatta evlilik bitirdiği bilindiği için, bu güzel yöntemle sinir bozucu arkadaşın profiline giriyorsunuz ve takibi bırakıyorsunuz. Böylece hiçbir paylaşımı haber kaynağınıza düşmüyor, arkadaşlığınız da devam ediyor.

Ekran Resmi 2016-05-19 16.47.47

Ya da direkt sinir bozucu gönderi üzerinden, tek tıkla.

Ekran Resmi 2016-05-19 16.26.53

Daha derli toplu bir çözüm için Haber Kaynağı Tercihleri de kullanılabilir.

Ekran Resmi 2016-05-19 16.50.29

2. Öncelikle görmek istediğiniz insanları seçin

Haber Kaynağı’nızda sürekli görmek istediğiniz arkadaşlarınız mı var? Harika. Facebook buna da müsade ediyor. Böylece haber kaynağınızda öncelikli olarak o arkadaşlarınızın paylaşımlarını görüyorsunuz. Bunun için Haber Kaynağı Seçenekleri’ne gidebilir ya da direkt profiline girip aşağıdaki gibi Başta Gör yapabilirsiniz.

Ekran Resmi 2016-05-19 16.27.39

Ayrıca, hem stalk amaçlı, hem de sevdiklerinizi daha iyi takip etme amaçlı her paylaşımı bildirim olarak da almanız mümkün. Bunun için Arkadaşın yazan butona gelip Bildirimler Al demeniz kafi. Bu kadar.

Ekran Resmi 2016-05-19 16.27.52

Eğer daha ilginç içerikler görmek istiyorsanız…

Facebook’un milyonlarca kullanıcısı var, istediğiniz tipte içeriğin olmaması imkânsız sayılır. Sadece doğru olanı bulmak için doğru önerilere ihtiyacınız var. Aşağıdaki iki öneri ile size uygun içerikleri bulmanız mümkün olabilir.

3. Gruplara katılın, yeni sayfalar takip edin

Etkinlik grupları, meslek grupları, kitap grupları, şiir grupları… İlgi alanınıza uygun yüzlerce grup var. Bunlardan birkaçına katılarak haber kaynağınızı şenlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra güzel içerik üreten sayfalar. Sizi belki de sizden daha iyi tanıyan Facebook algoritmasının öneriline bakın. Bunun içinşu linke tıklayın ve Facebook’un sizin için önerdiği sayfaları inceleyin. Genellikle güzel tespitleri var.

Ekran Resmi 2016-05-19 16.28.19

4. Takip ettiğiniz kişileri yönetin

Haber Kaynağı’nın sol tarafındaki menünün en altında İlgi Alanları’na tıklayarak takip ettiğiniz (ama arkadaş olmadığınız) kişileri listeleyip düzenlemeniz mümkün.

Ekran Resmi 2016-05-19 16.28.58

Bildirimlerden gına geliyorsa…

Sene 2016, hala Candy Crush istekleri geliyor. Hala bunları nasıl engelleyeceğinizi bilmiyorsanız kesin çözümü anlatıyoruz.

5. Uygulama taleplerini engelleme

Eğer bir uygulamadan (genellikle oyunlardan) gelen bütün bildirimleri kökünden yok etmek istiyorsanız uygulama sayfasını ziyaret edin ve uygulamayı engelleyin. Bundan sonra hiçbir bildirim almayacaksınız. Mis!

Ekran Resmi 2016-05-19 16.30.04

6. Bildirim ayarları

Facebook, bütün bildirimleri yönetmeniz için bir ayarlar sekmesi sunuyor. Bunun için Ayarlar bölümüne girdikten sonra sol tarafta Bildirimler sekmesine gitmeniz yeterli. Burada bütün bildirimlerinizi yönetebiliyorsunuz.

Ekran Resmi 2016-05-19 16.30.31

Gönderilerinizi kimlerin nasıl gördüğünü merak ediyorsanız…

Facebook kullanırken en büyük kaygı gizliliktir. Buna özellikle önem verin. Şu çağda Facebook gizliliği yüzünden pek çok sorun yaşayabilirsiniz. Bunlara şimdiden önlem almakta fayda var.

7. Gizlilik Ayarları’nızı düzenleyin

Ayarlar sekmesinin solundaki Gizlilik sekmesinde bütün gizlilik ayarlarınızı tek ekranda ayarlamanız mümkün. Burada gizliliğinizi doğru şekilde ayarlayın, ileride sorun yaşamayın.

Ekran Resmi 2016-05-19 16.30.43

8. Gizliliğinizi ‘Başkasının gözünden gör’ özelliği ile test edin

Gizlilik ayarlarınızı doğru yaptığınızdan emin değilseniz ve diğer insanların (sizi arkadaş olarak eklememişler de dahil) gözünden nasıl göründüğünüzü merak ediyorsanız bu özellik bir harika. Bunun için profilinize girip kapak fotoğrafınızın üzerinde üç nokta olan butona tıklayın. Keyifli bir özelliktir. 🙂

Ekran Resmi 2016-05-19 16.31.06

Gönderilerinizin daha popüler olmasını istiyorsanız…

Kişisel paylaşımlarınızın daha popüler olmasını ve etkileşimlerinizin daha yüksek olmasını mı istiyorsunuz? Bu iki ipucunu uygulamaya başlayın.

9. Ne zaman göndereceğinizi iyi belirleyin

Facebook’ta en iyi paylaşım zamanını belirleme ile ilgili yüzlerce araştırma var. Ancak Buzzsumo’nun yaptığı araştırmayı güvenilir bulduk. En iyi paylaşım saati akşam 10’dan gece 12 arası olarak belirtilmiş. Test ettik, onayladık. Çünkü bir davranış olarak uyumadan önce Facebook’un kontrol edildiği ve haber kaynağının didik didik edildiği bir gerçek.

10. Ne paylaştığınızı iyi belirleyin

Aşağıdaki noktalara dikkat eden gönderiler paylaşırsanız daha çok etkileşim ve görünürlük kazanabilirsiniz:

– Soru sorun
– Görsel kullanın
– YouTube linkleri yerine direkt video paylaşımı yapın
– Instagram üzerinden görsel gönderin
– Hashtag kullanmayın
– 250 karakterden az yazın

Facebook size ilgilenmediğiniz içerikler gösteriyorsa…

Bazen Facebook algoritması her ne kadar bizi bizden iyi tanısa da, doğru şeyler göstermeyebiliyor. Bunu engellemeyip vazgeçtiğinizde, daha kötü hale geliyor. Bunun için 3 yöntem izleyin, ömür boyu rahat edin.

11. Reklam Tercihleri

Şu linke tıklayarak reklam tercihlerinizi açın ve gerekli düzenlemeleri yapın.

12. Gönderileri / Sayfaları gizleyin

Eğer spesifik olarak bir gönderiden veya sayfadan rahatsız olduysanız bu gönderiyi ve direkt olarak bu sayfayı gizleyebiliyorsunuz. Bunun için haber kaynağınıza düşen gönderinin sağ üst bölümünde bulunan oku kullanın.

Ekran Resmi 2016-05-19 16.31.50

Ekran Resmi 2016-05-19 16.32.19

13. Tarihte bugün tercihlerinizi değiştirin

Facebook’taki Tarihte Bugün özelliği güzel hatıraları önünüze getirse de, eski sevgilileri, küsülen arkadaşları da hatırlatabiliyor ve günümüzü mahvediyor. Bunun da engellenmesinin bir yolu var. Şu linke tıklayarak Tarihte Bugün sayfasını ziyaret edin ve sağ üstteki Tercihler butonuna tıklayarak görmek istemediğiniz içerikleri filtreleyin.

14. Canlı yayın yapın

Facebook bu yılın başında duyurduğu canlı yayın özelliğini kısa bir süre önce herkesin kullanımına sunmuştu. Böylece en özel anlarınızı canlı yayınlama fırsatımız oldu. iOS ya da Android uygulamalardan yapılabilen canlı yayınlarla daha çok etkileşim alacağınız kesin. Ara sıra canlı yayın yaparak arkadaşlarınız arasında daha çok görünürlük sağlayabilirsiniz.

15. Paylaşılan Fotoğraf Albümleri

Paylaşılan fotoğraf albümleri hakkında pek çok insan bilgi sahibi değil halbuki inanılmaz faydalı bir özellik. Mezuniyet, düğün, özel etkinlikler… Bunların tamamında bir fotoğraf karmaşası yaşanır. Tek bir albüm yarattıktan sonra paylaşıma izin verip, katkıda bulunacakların ismini yazın ve böylece diğer arkadaşlarınızda bu albüm içine fotoğraf yükleyebilecek ve etiketleme yapabilecekler. Böylece etkileşimi daha yüksek, fotoğraf kaybı olmayan bir albüm oluşturabileceksiniz.

Ekran Resmi 2016-05-19 16.33.46

Artık Facebook’u daha müthiş kullanıyorsunuz. Umarız derlediğimiz bu ipuçları ile Facebook’tan daha çok keyif alırsınız.

Kaynak: sosyalmedya.co