İşlenen suçları ve aniden gelişen halk olaylarını hızlıca tespit etmek için Twitter’a güvenebilir miyiz? İngiltere’de Cardiff Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, Twitter’ı sürekli tarayacak bir yapay zekanın, şehirdeki suçları, halk ayaklanmalarını veya toplumsal olayları, polisten 1 saat önce tespit etmesi mümkün.

Üniversite’nin 2011’de Londra Ayaklanması sırasındaki tweet’leri inceleyen çalışmasına göre, Twitter üzerinde camların kırılması, araçların hasar görmesi, kavga, gürültü, bağrışma gibi eylemleri anlatan paylaşımlar, bir bölgede olay çıktığının anlaşılması için yeterli olabiliyor. Üstelik bunu neredeyse anı anına tespit eden bir yapay zekanın bölgeye acilen güvenlik güçlerini sevk etmesi de mümkün oluyor.

Bu tür bir yapay zekanın ayrıca güvenlik güçlerini planlanan halk ayaklanmaları veya toplumsal eylemler konusunda uyarması ve bu tür bir girişimin nerede ne zaman olacağını çok önceden tespit etme yeteneği de olacak. Bu araştırma yakın gelecekte toplumları kontrol altında tutmak için halkı sürekli izleyen ve analizler yapan yapay zeka uygulamalarının hizmete gireceğini de ortaya koyuyor.

Kaynak :www.techinside.com