Video izlemek söz konusu olduğunda herkesin aklına gelen ilk alternatif olan YouTube büyük bir değişiklikle karşımıza çıkıyor. Video platformunda kullanıma sunulan kullanım kolaylıklarının yanı sıra YouTube’un logosu da değiştirildi. 12 yıl önce kullanıma sunulan YouTube böylece tarihinde ilk kez logo değişikliğine gitmiş oldu.

Aslına bakarsanız YouTube’un logo değiştirmesinin ardında gelişen teknoloji yer alıyor. YouTube kalıbının içinde yer alan Tube kelimesi bir zamanlar televizyon için kullanılıyordu. Bunun nedeni de tahmin edebileceğiniz üzere tüplü televizyonlardı. Bu kelime oyunu ve görsel mesaj sayesinde kullanıcılara kendi kanalınızı yaratabilirsiniz deniyordu. Aradan geçen yılların ardından tüplü televizyonlar tarihin tozlu sayfalarına karıştı. Onun yerini farklı teknolojilere sahip düz ekranlar aldı. Bu değişimin ardından YouTube’un logosu da eski önemini yitirmiş oldu.

Ayda bir buçuk milyar insana erişen YouTube herkese hitap edebilmek adına platformun tasarımında ciddi değişiklikler yaptı. Daha pratik bir hal alması amaçlanan sitenin logosu da “tüplü televizyona mesajlı” günlerini geride bıraktı. Yeni logonun başında kırmızı oynat tuşu yer alıyor. Ardından kalın harflerle yazılmış YouTube’u görüyoruz. Böylece oynat tuşu olan her teknolojik cihazdan YouTube’a erişebileceğimiz mesajı veriliyor.

Yapılan değişikliklerin ardından videoyu geri veya ileri sarmak, bir sonraki videoya geçmek çok daha kolay bir hal alıyor. Artık arzu edenler YouTube’u karanlık bir temayla kullanabiliyor. Yapılan değişikliklerin anlatıldığı videoyu hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Kaynak: www.log.com.tr